Vefk Tılsım

Vefk

Vefk

İslam tarihinde çok önemli bir yeri olan ve kesinlikle yasaklanmamış bir manevi uygulama olan vefk, özellikle birçok farklı amaç için yapılan ve insanlara manevi anlamda yardımcı olmayı hedefleyen özel bir işlemdir. Bu konuda birçok arklı kaynakta yer alan bilgilere göre dini açıdan kesinlikle bir sakıncası yoktur.

Hatta birçok önemli insan bu uygulamaları yapmış ve yapılmasını önermiştir. Vefk hazırlamak oldukça zor ve deneyim isteyen bir iştir. Küçük bir kağıt veya deri parçası üzerine sağdan sola veya yukarıdan aşağıya doğru çizilmiş karelerin içine yazılan çok özel sayılardan ibaret olan bu işlemde birkaç özel nokta vardır.

Bunların başında yazılacak olan sayıların seçimi gelir. Çünkü bu sayılar hem sağda sola em de yukarıdan aşağıda doğru aynı toplamı vermelidirler. Bunu sağlamak oldukça zordur ve büyük bir dikkat ister. Uzun zamandan bu yana yapılmakta olan vefk işlemlerinde genel amaç manevi yardım veya manevi korumadır.

Özellikle eskiden İslam toplumlarında askerler tüm asker teçhizatlarına farklı vefk çizimleri yapmışlar ve kendilerini manevi anlamda korumaya almaya çalışmışlardır. Günümüzde de çeşitli müzelerde sergilenen eski dönem eşyalarında da birçok farklı vefk çizimine rastlamak mümkündür. Bu konuya her zaman çok büyük önem vermiş olan İslam toplumu, özellikle daha etkili olması için hazırlanan vefk çizimlerinin içine çeşitli ayetler, sureler veya Esma-ül Hüsnalar da eklemişlerdir.

Medyum Sezai

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu