Vefk Tılsım

Ebced İlmi

Ebced İlmi

Ebced ilmi kökenleri ilk insan olan Hz. Adem’e kadar dayanan ve en büyük gelişmeye İslam dini döneminde gösteren çok özel bir bilim dalıdır. Bu bilim dalına göre her harfin bir sayısal karşılığı vardır ve bu sebeple kelimeler de belli bir sayısal karşılık taşırlar. Birçok farklı amaç için kullanılmış olan bu bilim dalı daha çok gelecek hakkın ipuçları elde etmek için kullanılmıştır.

Yani insanlar kendi isimlerini oluşturan harflerin sayı değerlerini belirleyip topladıklarında isimlerinin sayı değerini bulmuş olurlar. Daha sonra ise bu konu hakkında uzmanlaşmış olan kişiler elde edilen bu sayıya göre çeşitli yorumlar yapmaktadırlar. Ebced ilmini tam anlamı ile kavramış ve doğru kullanmış olan kişiler gerçekten de ortaya çok ilginç bilgiler çıkarabilmektedirler.

Özellikle binlerce şifrenin yer aldığı Kuran-ı Kerim’de bu ilmi kullanan birçok kişi inanılmaz sonuçlar ile karşılaşmışlardır. Örneğin Kuran’da İstanbul’un fethinden bahseden surenin Ebced hesabı yapıldığında ortaya 1453 sayısı çıkmaktadır. Bilindiği gibi bu İstanbul’un fethedildiği yılı ifade etmektedir. Bu rakam fetih zamanında Akşemseddin tarafından ortaya çıkarılmış ve Fatih Sultan Mehmet’in kırılmak üzer olan şevki bu sayede daha da yükselmiştir.

Bu örnekte olduğu gibi Ebced ilmini doğru bir şekilde kullanmak için çok büyük bir deneyime ve dikkate ihtiyaç vardır. Bu sebeple bu özel bilim dalı yüzyıllardan bu yana varlığını korumuş ve günümüze kadar gelmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu